Happy Halloween!

Sobota 31.10.2020 je ve znamení magického Halloweenu. Pojďte si s námi vykoledovat dárkový poukaz výši 100 Kč na náplně do tiskáren, cartridge a tonery u TisknuLevne.cz. Na dárkovém poukazu je volné místo "Pro" a můžete si tedy doplnit jméno osoby, kterou chcete obdarovat. Samozřejmostí budou po celý víkend strašidelně skvělé ceny.

 

Co musíte udělat aby byl jeden poukaz i Váš? Je to opravdu jednoduché:

  1. objednat zboží v minimální hodnotě 490 Kč
  2. odebírat naše newslettery a být fanouškem naší stránky na facebooku
  3. a do poznámky u objednávky vepsat halloweenské heslo "Trick or treat"

Pokud budete splňovat všechny tři body, tak Vám k Vaší objednávce jako dárek přibalíme vykoledovaný dárkový poukaz ve výši 100 Kč na nákup v e-shopu TisknuLevne.cz :-) Počet poukázek je omezen a akce začíná platit v sobotu 30.10.2020 v 0:00 hodin a končí po rozdání všech dárků.

 

Halloween

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před svátkem Všech svatých, z jehož se v Irsku vyvinul. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. 

Historie Halloweenu je poměrně bohatá. První zmínky o svátku svátku Halloween sahají přibližně do roku 1745. Hallowen má však svoje kořeny ve svátku jménem Samhain, který slavili Kelti už zhruba v 1. stol. př. n. l. a z tohoto svátku právě dnešní Halloween vznikl. Ketli v tento den pořádali bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo nepřátelům škodící. Ohně měly duším svítit na cestu do světa a za úsvitu bůh duše opět odvedl zpět do říše duchů. Dveře se v tuto noc nezamykaly, pouze se připravilo jídlo a šlo se spát. Nikdo nechtěl mít problémy s duchy předků. Zamčené dveře a nepohostinnost by byly jasnými nepřátelskými gesty. Tadice říká, že právě v tuto magickou Halloweenskou noc je hranice mezi světy živými a mrtvými nejtenčí a tyto dva světy se prolínají. Dodnes tuto noc mnoho Irů a Skotů tráví raději doma, protože co kdyby náhodou...

Dnes je Halloween o poznání jiný. Lidé zbobí své domy nejrůznější výzdobou, pořádají se průvody, večírky, děti chodí na koledu a vyprávějí se strašidelné historky. Tadičními znaky Halloweenu jsou především vyřezané dýně se svíčkou uvnitř (dříve byla vyřezávána z tuřínu, bramboru nebo červené řepy) a jmenují se jack-o'-lantern (Jackovy lucerny). Dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick-or-treat (v překladu: Koledu, nebo vám něco provedu) a „koledují“ o sladkosti (treat). Pokud koledníci nedostanou svoji sladkou odměnu, sešlou na dům „kletbu“ (trick), ale jde jen o zábavu a žádné velké lumpárny děti nedělají. Běžně třeba dávají na kliku od dveří pastu nebo neškodně pomalují auto před domem. Typickými barvami jsou černá a oranžová.

 

Jak vlastně vůbec vznikla tradice svítilen Jack-o'-lantern z vydlabných dýní? Prý podle této staré legendy:

Žil byl kdysi na zemi jeden opilec a povaleč. Jack byl irský darmošlap, dobře znám pro své opilecké podlosti. Jack byl jednou na Halloween tak opilý, že v tento magický den jeho duše začala pomalu opouštět tělo. Ďábel ihned spatřil svou příležitost a okamžitě si pro něj přišel na zem. Jack byl velmi zoufalý a chtěl se vyhnout svému osudu, prosil ďábla, aby mu povolil ještě poslední pivo. Ďábel souhlasil, ale Jack tvrdil, že na něj nemá peníze. Zeptal se proto ďábla, jestli by se nepřeměnil na 6 pencí aby mohl za pivo zaplatit a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Po zvážení se ďábel rozhodl, že Jackovo přání je rozumné, a změnil se 6 pencí. Jack však dal hospodskému jen pět pencí a jednu si nechal v peněžence. Protože nebylo těch 6 penci pohromadě, nemohl se ďábel proměnit zpět do své podoby. Nu a tak začal prosit a hrozit. Nakonec se dohodli, že ho Jack pustí, když mu dá ďábel ještě rok volnosti Jack se mohl polepšit, aby se dostal do nebe, ale on ne. Začal opět holdovat alkoholu, byl na sebe tak pyšný, jak obelstil ďábla, že kudy chodil, tudy se chlubil.

Další Halloween si ďábel přišel opět pro Jackovu duši. Jack přemýšlel jak znovu podvést ďábla a uchránit svou duši. Navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z lahodných jablek visících na jeho jabloni. Ďábel ale na jablka nedosáhl, tak mu Jack nabídl, aby mu vlezl na ramena a vylezl na strom. Jakmile byl ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž, vyřezal do kmene stromu pod ním kříž a ďábel byl uvězněn a nemohl slézt ze stromu. Rozzuřený a zoufalý nabídl Jackovi dalších deset let, když ho pustí ze stromu. Ale Jack trval na tom, že už si pro něj ďábel nesmí nikdy znovu přijít a on bude navždy svobodný. Ďábel nakonec rozzuřeně musel souhlasit a Jackovu nabídku přijal.

Jackův se opět vrátil do starých kolejí a jeho život se proměnil v nekonečné pití a lotrovství. Jestli byl kdy opilcem a vyvrhelem, tak to bylo ničím proti tomu, co z něj bylo teď. Před dalším Halloweenem Jack alkoholu podlehl. Do brány nebes nebyl Jack pro podlosti v životě vpuštěn a i ďábel ho odmítl vpustit do brány pekelné, protože mu přislíbil, že už pro něj nikdy více nepřijde a řekl mu ať se vrátí odkud přišel. Na pomoc dostal Jack od ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou. Jack ji vložil do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování.

A od těch dob dávají lidé do svítilen z dýní zvaných jack-o'-lanterns svíčky a žhavé uhlíky. Jsou pro Jacka, aby jeho duše nebloudila po tmě a mohla se v zimě aspoň trošíčku ohřát. Věří, že Jack vezme světlo a ochrání jejich obydlí a jejich duše před zlými duchy.

 

Happy Halloween!